Gi en gave
Meny
Foto: I sangen «Et levende hus» bruker Tore Thomassen ordene «glede, sorg og protest». – Hver søndag feires den oppstandne Jesus Kristus, det er den største gleden. Sorgen er at mange av våre tros-søsken lever under forfølgelse og vanskelige forhold. Protesten består i å praktisere Skaperens standard for eksistens; alle mennesker har samme verdi, skapt i Guds bilde, samme hvor uverdige forhold folk kan havne i, sier den kjente trubaduren. Last ned

Lær deg «Sammen som kirke»-sangen

Tore Thomassen har skrevet sang og liturgiske ledd til aksjonen «Sammen som kirke i hele verden.»
Tilbake
Del Facebook Twitter E-post

Alle menigheter i Den norske kirke inviteres til å være med på aksjonen Sammen som kirke i hele verden i mai og juni. Målet er å løfte fram betydningen av at vi tilhører en verdensvid kirke og å skape engasjement for misjon og internasjonalt arbeid.

Tore Thomassen er kjent for de fleste i kristen-Norge som forfatter, komponist og musiker. I år har han skrevet en egen sang og også liturgiske ledd som kan brukes i gudstjenester i anledning aksjonen.

Finn tekst og video nederst i artikkelen.

– Når det er dåp i gudstjenesten, blir barnet løftet og vist fram for menigheten, ledsaget av ordene at den nydøpte nå er en del av vår menighet og hele den verdensvide kirke. Jeg er så glad for å tilhøre dette Jesus-fellesskapet. Det må pleies og næres, erklærer Tore.

– Sammen som kirke i hele verden er en mulighet til å løfte blikket utover våre hverdagsaktiviteter, og se den store sammenhengen vi som menighet står i. Jeg tenker at denne aksjonen er et håps-tegn, en praksis som er nødvendig for vår selvopptatthet.

Med sangen han har skrevet ønsker Tore å vise at det betyr noe, både for andre og for oss selv, at vi er med på dette.

– Guds kirke er en levende kropp. Vi deler verdens største glede, at mennesket ikke er overlatt til seg selv, men er en del av Gudsrikets bevegelse.

Selv er Tore Thomassen akkurat nå engasjert i et prosjekt for Misjonsalliansen i Guayaquil i Ecuador.

– Konfirmantene våre ble veldig inspirert av arbeidet som drives i slummen i millionbyen, og samlet inn over 50 000 kroner i sin aksjon, forteller han imponert.

ET LEVENDE HUS – en familiesang

Tekst: Tore Thomassen

sammen som kirke i hele verden
sammen i glede, i sorg og protest
tjene hverandre, støtte og bære
dele Guds kjærlighet der det trengs mest
Vi er et hus, et levende hus
vi synger både lovsang og blues
Vi reiser oss, vi gir ikke opp
Guds kirke er en levende kropp
sammen som kirke i hele verden
sammen i glede, i sorg og protest
tjene hverandre, støtte og bære
dele Guds kjærlighet der det trengs mest
Vi bygger dette huset hver dag
i alle land, blant alle folkeslag
Guds rike er et bitte lite frø
og Jesus sier – jeg er livets brød
sammen som kirke i hele verden
sammen i glede, i sorg og protest
tjene hverandre, støtte og bære
dele Guds kjærlighet der det trengs mest

Expand Lukk Søk Meny Mer Expand Arrow Facebook Twitter Instagram Youtube Vimeo Email Tro Kjærlighet Kjærlighet Håp Håp