Gi en gave
Meny
Last ned

SÅ – en givertjeneste for familier

Når kollekten foregår på Vipps, kan det være vanskelig for barn å få et bilde av hva det vil si å gi. «SÅ» handler blant annet om å lære viktigheten av å dele og skape engasjement for tro og misjon.
Tilbake
Del Facebook Twitter E-post

Givertjenesten SÅ for familier er et helt nytt konsept som NMS og NMSU har samarbeidet om å utvikle. Ved å bli giver gjennom SÅ, støtter man barne- og familiearbeid i NMS sine samarbeidsland.

Engasjement og fellesskap

– Givertjenesten handler om mer enn økonomisk støtte, sier Ingrid Skullerud Handeland, kommunikasjons- og inn-samlingsansvarlig i NMSU og prosjektleder for arbeidet.

– Dette er noe man kan gjøre sammen som familie, og skape engasjement for tro og misjon. Vi ønsker å legge til rette for gode samtaler og gi tips og inspirasjon til bønn, aktiviteter og læring.

På denne måten kan man skape engasjement, samhold og fellesskap som barna får del i. Å lære barn og unge om verden slik at de får et globalt perspektiv, er positivt, mener prosjektlederen. Barn er ofte opptatt av rettferdighet, og da kan det være fint å få konkrete tips og ressurser til en god samtale om dette, samtidig som en kan bidra til å gjøre noe med det.

Vil dere bli med?

– Vi tror at det barn lærer, tar de med seg hele livet, så vi ønsker å bidra både til fellesskap og til et perspektiv som får betydning. Gjennom givertjenesten kan familier blant annet få verktøy til å snakke om og lære om andre land, rettferdighet, deling og misjon, ivrer hun.

Materiell til inspirasjon

– Det handler også om å lære viktigheten av å dele. Når kollekten foregår på Vipps, kan det være vanskelig for barn å få et bilde av hva det vil si å gi. Men om en har en sparebøsse på bordet, eller noe annet konkret, så får både små og store en påminnelse om at vi kan dele med andre.

De som blir givere i SÅ forplikter seg til å gi et fast beløp i måneden. De vil få en pakke i posten to ganger i året, med materiell som har fokus på et av landene NMS har samarbeidspartnere i. Pakken vil inneholde et aktivitetshefte, klistremerker, tips og spørsmål til samtaler som kan skape engasjement for det globale, tro og misjon.

Familier i alle varianter kan bli givere, men materiellet er utviklet med tanke på barn i barneskolealder.

– Vi tror likevel at noe av materiellet kan passe både lenger ned og lenger opp i alder, sier Ingrid.

Helhetlig giverkonsept

Man kan bli giver og takke nei til materiell-pakker, om man ikke ønsker å få disse tilsendt. Og for de med litt eldre barn, vil Ingrid anbefale SÅ for unge, der ungdom kan bli givere selv, og gi 50 kroner i måneden.

Det er nemlig en helhetlig tanke her. SÅ for familier har vokst ut av SÅ for unge sine spirer.

Det skal også være mulig for familier å gi enkeltgaver til SÅ. NMSU vil bruke materiellet til innsamling på sine leirer og la barna bli kjent med de samme prosjektene der. Tanken er at det familiene gjør hjemme og det barna får på leir, utfyller hverandre.

Lansering

– SÅ for familier lanseres nå i juni. Vi kommer blant annet til å stå på stand på familieleiren Båt og Bibel på Furutangen. I tillegg blir det rulla ut på sosiale medier og på nettsidene våre. Vi håper mange familier har lyst til å bli med på dette. Sammen kan vi SÅ spirer til både deling, engasjement for misjon, og for å kjempe for en mer rettferdig verden, smiler Ingrid.

Expand Lukk Søk Meny Mer Expand Arrow Facebook Twitter Instagram Youtube Vimeo Email Tro Kjærlighet Kjærlighet Håp Håp