Vi bruker informasjonskapsler (cookies) for å sikre at nettsiden fungerer som den skal, og for å analysere bruk og forbedre tjenestene våre. Du kan godta alle, avslå – eller velge selv i innstillinger. Les mer i vår personvernerklæring.
Vil du oppleve en vakker middelalderby, møte et levende kirkeliv og bli bedre kjent med NMS sitt arbeid i Estland?
9.–14. september 2026
Nå inviterer vi til en seksdagers fellesskapstur til Tallinn – en by der historie, kultur og tro møtes på unike måter. Turen arrangeres i samarbeid med Plussreiser.
Tallinn er en av Nord-Europas best bevarte middelalderbyer, og hele gamlebyen står på UNESCO's verdensarvliste. Her får du oppleve smale brosteinsgater, historiske kirker, fargerike markeder og vakker arkitektur. På turen får du også møte de to nyplantede menighetene i Saku og Mustamäe – viktige satsingsområder i NMS sitt arbeid i Estland.
Reiseleder: Asbjørg Oksavik Sve er diakon og har lang erfaring fra NMS sitt arbeid i Estland. Hun har ledet sommercamper for estiske barn i en årrekke og kjenner misjonsprosjektene og misjonærene i Saku og Mustamäe svært godt.
Magne Mølster
Tiina Klement
Onsdag 9. september Norge – Tallinn
Avreise fra Gardermoen med Norwegian klokken 09.05. (Det er mulig med tilslutning med Norwegian fra de fleste flyplasser i Norge denne morgenen) Fly direkte fra Gardermoen til Tallinn, ankomst kokken 11.35. Her blir vi møtt av buss som tar oss inn til sentrum av byen og til hotellet hvor vi skal bo de neste fem nettene, Original Sokos Hotel Viru. Framme på hotellet får vi servert lunsj. Etter lunsjen håper vi de fleste av rommene er klare til innsjekk (ikke garantert før klokken 15.00). Da blir det litt tid til å slappe av før vi møtes til en guida spasertur i gamlebyen med Magne Mølster, norsk prest/misjonær i Estland, som guide. Felles middag på hotellet om kvelden.
Torsdag 10. september Tallins gamleby
Vi spiser en god frokost før vi samles i møterommet på hotellet. Her blir det morgenbønn, presentasjon av deltakerne og et kort foredrag av reiseleder med bilder om Estlands historie og den estiske kirken. Vi får en smakebit om menighetsplanting og kirkebygging i Saku og Mustamäe, kirkene vi skal besøke senere.
Etter samlingen skal vi på tur til to ulike protestantiske kirker i Gamlebyen. Lunsj og tid til å vadre rundt i Gamlebyen sammen med reiseleder eller på egenhånd.
Om kvelden blir det felles middag på en lokal restaurant.
Fredag 11. september Kadrigoparken
Etter en god frokost på hotellet tar vi igjen på oss gode sko og går samlet til Kadriorgparken. (cirka 2,5 kilometer å gå, eventuelt taxi). Presidentpalasset og flere museum ligger ved eller i parken: Kumu (det estiske kunstmuseumet), Kadriorg kunstmuseum, Mikkel-museet og Eduard Vilde-museet. Også en japansk hage er i området. Er været fint tar vi oss god tid her, og avtaler møteplass/tid for retur siden her er ulike tilbud. De som ønsker, kan også gå tilbake på egenhånd. Enkel lunsj eller kaffe kan kjøpes i området. Man kan eventuelt ta med frukt/snacks selv.
På ettermiddagen reiser vi kollektivt til Mustamäe hvor vi møter norsktalande estisk prest Tiina Klement. Omvisning og informasjon om prosess ved kirkebygging, menighetsbygging og utviklingen i en nyplantet menighet.
Etterpå blir det Taizekveld i Maarja Magdalena kirik. Det blir servert varmt måltid i kirken før vi returnerer til hotellet (Måltidet er ikke inkludert i turprisen).
Lørdag 12. september Tallinn
Denne dagen er det tilbud om to frivillige utflukter.
Klokken 10.00: Tur til TV-tårnet. Taxi til det nye TV-tårnet som rager 313 meter over bakken og er med det Estlands høyeste bygning. Fra utsiktplattformen kan en nyte en fantastisk utsikt over byen og området rundt. Det er kafé og suvenirkiosk på området. Informasjon om TV-tårnet finner du her: https://teletorn.ee/en/
Klokken 13.00: Gåtur til havneområdet. Seaplane harbour museum, og andre ting å se og oppleve.
Andre alternativ en kan gjøre på egenhånd: Bymuren, City hall (kan gå opp i tårnet), blomstertorget, museum, mange små butikker der de selger linduker og strikka plagg med mer.
Lunsj spiser vi hver for oss der en ønsker det.
Om kvelden blir det felles middag på en restaurant i Gamlebyen.
Søndag 13. september Saku og Mustamäe
Etter frokost reiser vi med kollektivtransport til Saku.
Gudsteneste i Saku, Toomase kirik klokken 11.00. Vi møter den nye soknepresten Ariel Süvari og Ave og Magne Mølster. Etter gudstjenesten er det kirkekaffe.
Klokken 15.00 er det Gudsteneste i Mustamäe, Maarja Magdaleena kirik. Kirkekaffe i kirka etter gudstjenesten.
Vi tar buss tilbake til Tallinn.
Om kvelden samles vi til middag på hotellet. Etter middagen blir det avslutningssamling i hotellets møterom for å dele inntrykk og opplevelser.
Mandag 14. september Tallinn – Norge
Vi spiser frokost på hotellet før vi blir hentet av buss og kjørt tilbake til flyplassen. Flyavgang med Norwegian klokken 12.15, ankomst Gardermoen klokken 12.45. (Mulig med fly videre - gjennomgående billetter - med Norwegian til andre flyplasser)
Tiina Klement menighetsprest i Mustamäe
Dato: 9.–14. september 2026
Pris fra Oslo: kr 11.950
Inkludert: fly tur/retur, bagasje, 5 netter med frokost, 4 middager, 1 lunsj, guidet rundtur, transfer og norsk reiseleder
Tillegg: enkeltrom, inngangsbilletter til frivillige utflukter, kollektivtransport, forsikring
Påmelding: www.plussreiser.no eller telefon 70 17 9000