
Klikk på høyre museknapp og velg last ned for å laste ned bildet.
Den spennende TV-serien «Forræder» (Traitor) var tema da 52 ungdommer fra 10-18 år var på leir i Nord-England i februar. Hovedleder Yvette Ladds forteller at de har lang tradisjon for å velge ganske spreke temaer når de inviterer til leir.
– Vi har blant annet hatt superhelter som tema, vi har hentet tema fra TV-programmer og filmer, og vi har hatt strandfester, oppsummerer Yvette, og fortsetter:
– En gang vi hadde jul som tema pakket vi inn alle dørene i gavepapir mens barna sov!
Yvette er leder i en av kirkens ungdomsgrupper, eller «Network Youth Church» som det heter. Det finnes nå sju slike grupper i Nord-England. To ganger i året arrangeres det ungdomsleir. Årets tema «Forræder» var inspirert av TV-serien, men tok for seg bibelskeskikkelser som kan kalles forrædere, for eksempel Paulus.
En gruppe NMS-ansatte fra Norge var så heldige at de fikk besøke leiren og se aktivitetene på nært hold.
– Det er rett og slett genialt å bruke et konsept som kobler Bibelen sammen med programmer ungdommene ser på TV, sier Seth Chancey Ueland, som var med i gruppa fra Norge.
– Da blir ungdommene minnet på leiren hver gang de ser reklame for dette TV-programmet!
Seth var også imponert av at leiren inkluderte ungdommer med spesielle behov på en flott måte. Femten prosent av deltakerne var nevrodivergente i en eller annen form. Det vil si at disse ungdommene for eksempel har ulike former for autisme, ADHD eller Tourettes syndrom.
– Vi er så heldige at vi har ekstra kompetanse når det gjelder å følge opp ungdommer med ekstra behov, fortellerYvette.
– Jeg har tidligere jobbet på et hjem for barn med utviklings- og atferdsutfordringer, og mannen min har jobbet med voksne med lærevansker. Så vi har strategier og planer klare for hvordan vi skal ivareta dem som kommer. Vi er nøye med å henge opp meny og timeplan, og med å gi valgmuligheter, slik at alle skal vite hva som vil skje og føle seg trygge. Vi har også en fast stol stående på kjøkkenet der ungdommer som trenger en «time out» kan komme og sette seg. Ungdommene som kommer med ekstra utfordringer, har også hver sin voksenleder som de kan forholde seg til. Jeg er i grunnen veldig stolt av at vi får til dette. Det betyr mye for ungdommene og for familiene deres. En av jentene som deltok denne gangen har autisme og psykiske plager. Hun sliter vanligvis veldig med å klare å sove, men på leiren vår sov hun godt om natta og følte seg trygg. Det er fantastisk!
Leiren varte fra fredag til søndag og bød på mange ulike aktiviteter, både ute og inne. Deltakerne ble delt inn i grupper etter alder. Noen av aktivitetene var relatert til Forræder-konseptet, for eksempel ble lederne utnevnt til «forrædere» og «lojale».
Så var det om å gjøre for gruppene å avsløre hvem forræderne var. Gruppene som klarte å avsløre hvem forræderne var skulle få godteri som premie. Men hvis de mislyktes var det i utgangspunktet forræderne som skulle få godteriet. Denne gangen endte det med at alle på leiren delte alt godteriet til slutt.
Til sammen tretten ledere, tolv av dem frivillige, var også med på leiren. Ikke bare måtte noen av dem være forræder for en helg. De frivillige lederne betalte like mye som ungdommene for å delta. Til gjengjeld fikk de gleden av å dele troen på Jesus med en stor flokk ungdommer der bare et fåtall har familier som går i kirka.
– Det var fantastisk å se hvor ivrige ungdommene var, også når det var lovsang og bibeltimer, forteller Seth.
– Dette var virkelig en godt arrangert leir, med stor betydning for ungdommene som fikk være med.
– Vi fikk gode tilbakemeldinger fra ungdommene, bekrefter Yvette.
– «Dette var min første leir, men det blir ikke den siste», var det en som sa.
En annen sa det slik:
«Jeg er så glad for at uansett hva jeg gjør, så er Jesus glad i meg!».
Sammen med kirken i England er vår menighet med på å starte ungdomsgrupper i Nord-England. De fleste av ungdommene som blir med har ingen kontakt med kristne fra før, og kan ingenting om tro. Men i ungdomsgruppene får de møte gode kristne ledere. De får være med på leirer og aktiviteter og de får høre til i et fellesskap. Med vår hjelp får ungdommene bli kjent med ham som allerede kjenner dem – Jesus.
I februar var det en ungdomsleir med 52 deltakere i Nord-England. Flere av ungdommene som var med på leiren har utfordringer med autisme og psykisk helse. Ungdommene som kom til leiren kom fra forskjellige byer, og er med i ungdomsgrupper i kirkene der de bor. Temaet for leiren var realityserien Forræder, og ungdommene måtte blant annet prøve å avsløre hvem av lederne deres som var forrædere. Men viktigere var det at de fikk møte noen kjente «forrædere» i Bibelen, som for eksempel Paulus, og lære hvordan Jesus gir oss nye sjanser. En av deltakerne sa etter leiren: «Jeg er så glad for at uansett hva jeg gjør, så er Jesus glad i meg!».
Sammen med kirken i England er vår menighet med på å starte og støtte ungdomsgrupper i Nord-England. De fleste av ungdommene som blir med har ingen kontakt med kristne fra før, og kan ingenting om tro. Men i ungdomsgruppene får de møte gode kristne ledere. De får være med på leirer og aktiviteter og de får høre til i et fellesskap. Med vår hjelp får ungdommene bli kjent med ham som allerede kjenner dem – Jesus.
Tusen takk for din gave til ungdommene i England!